Szkoła Na Widelcu – Konferencja

Szkoła na Widelcu

Takie to czasy, że na wyciagnięcie ręki mamy wszystko. I wszystkiego zbyt wiele. Banan nie jest już żadnym rarytasem. A kiedy opowiadam mojemu dziecku o tym jak wąchałam banana, którego Tata przywiózł mi z NRD (na spółę z siostrą), moje dziecko robi wielkie oczy ze zdziwienia. Dziś wymyślam przeróżne przepisy na to co zrobić z bardzo dojrzałym bananem – co zrobić by go zwyczajnie nie wyrzucić. Mrożę, miksuję, smażę, piekę. I sama w to nie wierzę. Ale rzeczywiście zadziało się tak, że mam ja przesyt wszystkiego. Tęsknię za prostotą, prostymi smakami, powrotem do spokoju. Marzy mi się ułożenie, constans. Jabłka zbierane z jabłoni, pomidory zrywane z krzaka. Miód od Wujka Leszka i zapach Świnoujścia.

Takie oto poukładane myśli miałam w głowie po ostatniej Konferencji, którą zorganizowali przecudowni ludzie ze Szkoły na Widelcu, a która pachniała domowymi smakami (pieczony fenkuł podbił moje serce). Edukacja jest ważna w każdym zakątku życia człowieka. I nie mówię tu o matmie, łacinie czy francuskim. Mam na myśli pobudzanie świadomości, zmuszanie do myślenia o tym, by żyć dobrze, spokojnie i świadomie.

Poczułam spokój i opanowanie i ogromne chęci by działać zgodnie z planem. A plan mam taki, żeby uczyć mojego Karola wszystkich smaków. Nawet tych, których sama nie toleruję.

Szkoła na Widelcu ma cel by edukować kadrę nauczycielską do pobudzania świadomości jedzeniowej u dzieci i młodzieży. Brawo za pomysł i chęci by uczyć jak prowadzić warsztaty kulinarne. To wszystko składa się w całość i jest bardzo potrzebne w czasach, kiedy bezmyślnych zjada konsumpcjonizm. Małymi krokami propagujmy zdrowe produkty, zachęcajmy do szarogęszenia się w kuchni. Dopuśćmy dzieci do desek, dajmy im noże, patelnie i miksery. Wychowujmy świadomych smakoszy, którzy nie będą sobie dawali kitu wciskać i w sklepach i w restauracjach.

Całym sercem będę wspierać Szkołę na Widelcu i wszystkie akcje, bo właśnie po moim dziecku widzę jak ważne jest pobudzanie świadomości i edukacja. Nie łaciny i francuskiego :)

Edukacja jedzeniowa. Bardzo chcę, żeby mój Piegus był świadomym konsumentem i dobrym Smakoszem. I mam nadzieję, że uda mi się to. I już.

 

Zapraszam wszystkie szkoły, wszystkich Nauczycieli i wszystkich Dyrektorów do kontaktu ze Szkołą na Widelcu.

Aby dzieci dobrzejadly_infografika

Szkoła Na Widelcu Szkoła na Widelcu Maria Święciaszek - Autorka pysznego jedzenia Szkoła na Widelcu

 

Notatka prasowa:

 

Eksperci na rzecz dobrego żywienia dzieci i młodzieży
 
25 października 2016 r. w Warszawie odbyła się konferencja dla dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych, poświęcona tematyce żywienia dzieci i młodzieży. Wydarzenie, którego organizatorem była Fundacja Szkoła na Widelcu, miało przede wszystkim inspirować szkoły do ciekawych działań z obszaru edukacji żywieniowej i promocji prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży.
Podczas konferencji eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, Urzędu m.st. Warszawy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, lekarz, psycholog, dietetycy, pedagodzy wspólnie zachęcali dyrektorów placówek oświatowych do wprowadzania działań, które pozwolą sprawić, że dzieci będą jadły lepiej. Podczas spotkania debatowano na temat tego, czy trudno jest dobrze żywić dzieci i młodzież w placówkach oświatowych oraz czy to możliwe, aby szkoła inspirowała rodzinę do dobrego jedzenia. Wydarzenie to było też okazją do wymiany dobrych praktyk między uczestnikami z różnych środowisk, mających wpływ na żywienie dzieci i młodzieży. Podczas konferencji wręczono dyplomy dla „Przyjaciół dobrego jedzenia”, którzy w ocenie Fundacji Szkoła na widelcu mają znaczący wkład w szerzenie edukacji żywieniowo-kulinarnej.
Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Fundacji Szkoła na Widelcu, która już od 2012 r. działa na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci i młodzieży w Polsce. Realizując swoją misję, organizuje akcje promujące zdrowy styl życia oraz prowadzi innowacyjne programy edukacyjno-kulinarne, bazujące na połączeniu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych.
– Myśląc o poprawie żywienia dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach, o wyzwaniach, które napotykamy w Polsce w tym obszarze, kieruje do dyrektorów placówek oświatowych jedną prostą myśl – zasadę 3 R – Robić, robić, robić – mówi Grzegorz Łapanowski, założyciel i Prezes Fundacji, kucharz i promotor zdrowego żywienia – Każda szkoła może zacząć od warsztatów kulinarnych organizowanych wspólnie z rodzicami, od założenia grządki z warzywami na wiosnę, zorganizowania festynu i zbiórki funduszy na lepszy sprzęt do kuchni szkolnej. Chcieć to móc – proste, ale prawdziwe. Ważne by nie czekać na pomoc z zewnątrz. Warto działać samodzielnie. Nawiązywać lokalne sojusze, szukać wsparcia i działać bez względu na przeciwności.
Szkoła jest miejscem szeroko pojętej edukacji, a więc również edukacji żywieniowej. Wprowadzenie zaleceń w szkole jest czasochłonne i trudne, ale możliwe. Da się! Warto na początku wydłużyć przerwę śniadaniową i spożywać posiłki wspólnie, zadbać o asortyment sklepików i urozmaicenie potraw na stołówce. Edukować dzieci i młodzież poprzez praktyczne warsztaty i udział szkoły w długotrwałych projektach. Żywienie w szkole ma znaczenie! – Hanna Stolińska- Fiedorowicz, dietetyk Instytutu Żywności i Żywienia.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronat nad konferencją objął również Instytut Żywności i Żywienia, a patronat medialny – Miesięcznik Dyrektor Szkoły.
Wydarzenie zostało sfinansowane dzięki środkom pozyskanym w ramach współpracy z inicjatywą „Restaurant Week“, której goście dobrowolnie przekazywali 1 złotówkę na działania Fundacji.
 
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Pieczyńska
Dietetyczka i Project Manager
Fundacja Szkoła na Widelcu
Tel.: 792 334 312
E-mail: info@szkolanawidelcu.pl 
Fundacja Szkoła na Widelcu od ponad 5 lat działa na rzecz poprawy jakości odżywiania dzieci w szkołach i przedszkolach. Założycielem i prezesem Fundacji jest Grzegorz Łapanowski. Fundacja uczy, jak jeść nie tylko zdrowo, ale również smacznie. Tworzy i realizuje innowacyjne programy edukacyjno-kulinarne, bazujące na połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych. Fundacja kompleksowo podchodzi do edukacji żywieniowej, docierając nie tylko do dzieci, ale również do rodziców, nauczycieli, personelu szkolnych i przedszkolnych kuchni. Organizuje też akcje społeczne Kucharze Dzieciom – charytatywne kolacje i pikniki, których celem jest zbieranie funduszy na sprzęt gastronomiczny do kuchni szkolnych. W programie telewizyjnym Misja Stołówka Fundacja wspierała szkoły w poprawie jakości żywienia dzieci w placówkach.
 

 

4 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.