Kanapka ze szprotką

21.11 to Światowy Dzień Rybołóstwa. Dzień ten został ustanowiony, aby uświadomić wszystkim jak bardzo ważne są zasady zrównoważonego rybołóstwa. 

Zrównoważone rybołówstwo, czyli jakie?

Zrównoważone połowy nie zaburzają naturalnej równowagi w ekosystemie morskim, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach, sprzyjają innym morskim zwierzętom.

Coraz częściej jako świadomi konsumenci oczekujemy potwierdzenia, że ryby, które kupujemy, pochodzą z łowisk na Bałtyku prowadzonych z zachowaniem równowagi środowiska morskiego.

Czym są zrównoważone połowy

Wywierają zminimalizowany wpływ na zwierzęta i ekosystem morski. Prowadzone są odpowiedzialnie, zgodnie z obowiązującym prawem. Armatorzy muszą adaptować się do warunków środowiskowych ulegających ciągłym zmianom i utrzymywać połowy na poziomie zapewniającym ciągłość populacji danego gatunku.

Zrównoważone rybołówstwo ma wpływ na przyszłość środowiska naturalnego, naszą i naszych dzieci. Warto wspierać te firmy, które stosują odpowiedzialne zasady połowów i dbają o równowagę przyrody.

Zrównoważone połowy nie zawsze oznaczają łowienie mniejszej ilości ryb.  Chodzi tu o poławianie ryb na dopuszczalnym poziomie (tzw. maksymalne podtrzymywalne połowy, MSY – z ang. Maximum sustainable yield), przy respektowaniu doradztwa naukowego
oraz jednoczesnym oszczędzaniu stad, które są w gorszej kondycji. Istotne jest również stosowanie technik i selektywnych narzędzi połowowych, które zapewniają długoterminową ochronę cennych zasobów ryb oraz innych elementów bałtyckiego ekosystemu.

więcej o zrównoważonym rybołówstwie przeczytacie tu —> https://naturalniebaltyckie.pl/edukacja/zrownowazone-rybolowstwo

 

Dziś na warsztat biorę szprota :)

Szprot to mała ryba z rodziny śledziowatych, w Bałtyku osiąga 10–14 cm, w Morzu Północnym dorasta do 17 cm. Ciało szprota jest pokryte srebrnymi łuskami, niebieskawymi na grzbiecie, głowa bezłuska, wieczko skrzelowe gładkie, oczy z wąskimi powiekami tłuszczowymi. Cecha szczególna: szorstka krawędź brzucha. Pływa blisko powierzchni morza, w ławicach.

Mięso szprota jest ścisłe, soczyste, o dość wyrazistym smaku, lekkostrawne. Jada się je zazwyczaj smażone w panierce lub saute, wędzone, suszone, w sosie, np. warzywno-pomidorowym.

Zapraszam po przepis na najprostszego szprota :)

#NaturalnieBałtyckie

KANAPKA ZE SMAŻONYMI SZPROTKAMI

dla 2 osób

2 kromki chleba

1 serek chrzanowy

pół awokado

2 jajka

koperek

6 szprotek

oliwa z oliwek

sól

koperek

cytryna

musztarda

 

PRZYGOTOWANIE:

Szprotki oczyszczamy (ucinamy im głowę, czyścimy wnętrze), osuszamy.

Szprotki smażymy na patelni na oliwie oprószone solą (dosłownie po minucie z każdej strony).

Kromki chleba grillujemy.

Jajka gotujemy na półtwardo.

Chrupiący chleb smarujemy solidnie serkiem chrzanowym.

Dodajemy awokado pokrojone w plastry, usmażone szprotki.

Dodajemy jajo, musztardę, koperek. 

Całość oprószamy solą i skrapiamy sokiem z cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.