Leśna szkoła dla każdego

Karol od dobrych kilku lat bite dwa miesiące wakacji spędza u Dziadków w środku lasu. Co wieczór wraca do domu dziadków z siniakami na kolanach, podrapany, pocięty przez komary i ze stopami tak brudnymi, że ciężko je domyć. Wraca z pełną piegów buzią i ze szczęściem w sercu. Mały gania po wsi, po lesie, kąpie się w rzece, zbiera grzyby, gra w badmintona i łapie ryby. Dziadek jest Jego wzorem, królem i super bohaterem. 

Cieszę się bardzo, bo wpadła nam w ręce świetna książka “Leśna szkoła dla każdego”, która podsuwa zylirad wspaniałych pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Wiem już, że w tym roku zrobię magiczne skarby i leśne korale. A Karol z pewnością sam zrobi łuk i strzały. :)

 

notatka prasowa:

Radość, spokój i świeże powietrze. Każdy, kto chciałby tego zaznać, powinien… wybrać się do lasu. „Leśna szkoła dla każdego” to niezapomniane chwile spędzone w plenerze. Nie tylko dla najmłodszych. 

Czterolatki poczują się jak wiewiórka robiąca zapasy na zimę. Dziesięciolatki stworzą lodowy naszyjnik z zatopionymi skarbami lasu. A starsi mogą nauczyć się wiązać węzły, budować szałasy i bezpiecznie rozpalać ognisko. Leśne zajęcia nie tylko bawią, ale i pomagają nawiązać osobistą relację z przyrodą. O jej znaczeniu autorzy książki „Leśna szkoła dla każdego” piszą: „Przyroda tworzy dla nas cudowne i spokojne miejsce, sanktuarium. Nieograniczone czasem, niezamknięte w czterech ścianach. Nawet w dzisiejszych czasach przyroda nie poddaje się do końca naszej kontroli. Jest starsza i potężniejsza niż my sami, a jej rytmy wciąż rezonują głęboko w naszym wnętrzu. Z przyrody pochodzimy i do niej należymy, a nasze przetrwanie jest misternie powiązane z jej istnieniem. Dla dzieci stanowi najwspanialszy plac zabaw, oferując im olbrzymią różnorodność form, zapachów, faktur, wszelkich żywych stworzeń, i obfitość roślin, z których część jest jadalna, ale niektóre są trujące. Przyroda stwarza niezliczone możliwości podejmowania ryzyka, wzbogaca dziecięcą wiedzę i zachwyca, daje wolność przebywania w świecie innym od świata dorosłych”.

Peter Houghton i Jane Worroll znają się na przyrodzie jak mało kto. Prowadzą autorską leśną szkołę, w której uczą dzieci od najmłodszych lat, jak z szacunkiem czerpać radość z natury. Z wieloletniego doświadczenia wiedzą, że zajęcia na świeżym powietrzu rozwijają w dzieciach pewność siebie, wysoką samoocenę i kreatywność.

Leśna szkoła dla każdego” to niezastąpione źródło pomysłów, jak utrzymywać kontakt z przyrodą. Zawiera proste ilustrowane instrukcje gier i zabaw, w których mogą brać udział już trzylatki. Górną granicę wieku, jedenaście lat, należy traktować z przymrużeniem oka. Z zajęć leśnej szkoły może bowiem skorzystać każdy, kto chce odetchnąć od zgiełku miasta.

Peter Houghton jest kwalifikowanym nauczycielem leśnej szkoły. Wraz z Jane Worroll prowadzi całoroczne zajęcia przyrodnicze dla dzieci w Londynie i poza nim. Był pracownikiem organizacji charytatywnej na rzecz dzieci z ubogich środowisk miasta, gdzie zajmował się również tworzeniem w drewnie. Jest kwalifikowanym i doświadczonym artystą rzemieślnikiem w zakresie snycerstwa historycznego i ornamentalnego oraz tworzenia w surowym drewnie.

Jane Worroll przez większą część swego dorosłego życia pracowała na powietrzu: w ogrodnictwie, szkółkarstwie i przez 12 lat jako strażnik środowiska zajmowała się pielęgnowaniem siedlisk przyrody, monitorowaniem gatunków chronionych i szkoleniem wolontariuszy. Ukończyła studia w dziedzinie ekologii i konserwacji krajobrazu.

Wydawnictwo Muza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.