SAŁATY

SAŁATY

Potrafi urzekać wyglądem, czarować dodatkami, zachwycać smakiem – sałata. Dobór i komponowanie składników to sztuka, której zwieńczeniem jest osiągnięcie harmonii na talerzu.

Zwiewne liście sałaty, które delikatnie romansują z cienkimi plastrami czy to fenkułu czy buraka, otarte zapachem pomarańczy, skąpane w idealnie zbalansowanym sosie pachnącym słodkością miodu to szczyt doznań, na które może pozwolić sobie każdy. Wystarczy poczuć ten balans, zrozumieć istotę dodatków i iść w kierunku swoich smaków.

Masłowa, rzymska, lodowa czy radichio, idealnie krucha, delikatna jak muślin czy zdecydowana w smaku? Każda… Tak, bo oprócz tego, że pięknie wyglądają i zachwycająco różnią się smakiem, to są po prostu zdrowe.

Młode listki sałaty, na które właśnie zaczyna się sezon  mają bardzo mało kalorii, za to wiele cennych składników. Sałata zawiera w sobie żelazo, wapń, potas i magnez oraz witaminy: A, E, D i C, kwas foliowy, antyoksydanty, sole mineralne.

Warto zapamiętać, że tylko sałatę lodową kroimy nożem. Resztę sałat rwiemy palcami na mniejsze kawałki. To najlepszy sposób, by uzyskać dowolny kształt listków, a przy okazji przekazać im trochę naszej energii.

Na co dzień bez problemu możemy kupić przeróżne rodzaje sałat, oto najpopularniejsze z nich:

SAŁATA MASŁOWA – delikatna i lekka o miękkich liściach, ma lekko sodki smak. Najcenniejsze są zewnętrzne listki, więc nie wyrzucajmy ich bez zastanowienia. Przez swoją delikatność, sałata masłowa szybko więdnie, więc warto wykorzystać ją od razu podając z młodymi warzywami, rzodkiewką, ogórkiem, posypaną ziołami i skropioną lekkim dressingiem.

SAŁATA RZYMSKA – ma długie, zielone, lekko pomarszczone liście. Jej smak jest lekko gorzki, a to za sprawą intybiny (substacji zawartej w jej kwasie mlecznym). Dzięki temu jedzenie sałaty rzymskiej dobrze wpływa na trawienie. Sałata rzymska idealnie smakuje z serami, świetnie komponuje się z ziołami, np. Tymiankiem. Jest też podstawą Caesar Salad, której twórcą jest Caesar Cardini i powstała z potrzeby wykorzystania tego, co zostało w lodówce.SAŁATA LODOWA – krucha, bardzo trwała sałata, ma łagodny, chrupiący smak, jak jedyna kroimy ją nożem. Świetnie komponuje się ze słoną fetą, oliwkami, dorodnym pomidorem, cebulą, ziołami i aromatyczną oliwą z oliwek.

LOLLO ROSSO/LOLLO BIONDO – pięknie czerwono-bordowa lub żółtozielona, o karbowanych liściach. Obie sałaty mają charakterystyczny smak, lekko orzechowy. Dobrze komponują się z innymi sałatami i zdecydowanymi w smaku dodatkami – serami, orzechami, ostrymi sosami.

SAŁATA DĘBOWA – jej listki są niezwykle delikatne. Smakiem i kolorem przypomina Lollo Rosso, ma również orzechowy posmak. Świetnie komponuje się z rybami, czosnkiem, awokado.

SAŁATA RADICCHIO – zawiera w sobie goryczkę – najwięcej ma głąb. Doskonale komponuje się z innymi sałatami oraz sosami na bazie miodu i cytryny.

RUKIEW WODNA – podobno była ulubioną sałatą Napoleona, ma lekko pieprzowy smak i wiele cennych witamin. Na jej temat można znaleźć wiele artykułów, w których podkreśla się zbawienny fakt oddziaływania na wygląd, skórę czy zdrowie człowieka.

ROSZPONKA – ma malutkie liście o pięknym zielonym kolorze i lekko orzechowym smaku. Można ugotować z niej zupę, a można również przyrządzić efektywną sałatkę z dodatkiem słonego sera, kwaśnych pestek granatu, lekko słodkiego pomelo i owocowego dressingu.

RUKOLA – spokrewniona jest z rzodkiewką, gorczycą i rukwią wodną. Ma ostry, zdecydowany smak. Jej pojedyncze listki są świetnym urozmaiceniem na talerzu pełnym innych odmian sałat. Zachwycająco smakuje jako dodatek do upieczonej pizzy z szynką parmeńską. Zawiera w sobie wiele cennych składników, można przechowywać ją w lodówce kilka dni.

O sałatach, kuzynkach sałat, sałatach w wersji mini, ziołach i kwiatach jadalnych można by pisać wiele. Można z nich przygotowywać sałatki, mogą być dodatkami do potraw, można gotować z nich zupy. Z finezją wkomponowane w sałaty inne składniki potrafią zachwycić. Ważne, by wszystko było dobrej jakości i świeże. Cieszmy się więc z wiosny i eksperymentujmy z sałatami, ziołami, warzywami, owocami, sosami, dressingami i kwiatami.

Po pyszne inspiracje sałatkowe zapraszam TU.

SAŁATY

SAŁATY

SAŁATY

1 Komentarz

  • ania

    Czy mogłabym poprosić o podanie nazwy odmiany przedstawionej na zdjęciu mniej więcej na wysokości 18:30 (długi, smukły liść, o jasnej, świeżej barwie)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.