Sztuka bycia i obycia

Takie to czasy, w których mając dostęp do wszelkich informacji świata, mając możliwość wygooglowania każdej wiadomości czy odpowiedzi na pytanie, będąc przesiąkniętym hasłami typu “możesz wszystko”, zapominamy o tym, co najważniejsze – o kulturze, manierach, dobrym byciu i obyciu.

Mam korbę na punkcie kultury i elegancji, a podstawy dobrego zachowania wpajam mojemu dziecku od urodzenia. I choć uważam, że jestem kulturalna, potrafię dobrze zachować się na co dzień i wiem kiedy powiedzieć proszę i dziękuję, to książka “Sztuka bycia i obycia” otworzyła mi oczy na wiele spraw.

Polecam książkę wszystkim. I tym, którzy emanują dobrocią, elegancją i manierami i szczególnie tym, którym manier, elegancji i zasad dobrego wychowania brakuje.

Hasła typu “możesz wszystko”, “jesteś panem swojego losu” itp itd są bardzo mądre i aktualne, wystarczy pamiętać o zasadzie wzajemności i równowadze, bo żeby brać trzeba też dawać. Szczególnie od siebie ;)

 

informacja prasowa:

Nowa sztuka dobrych manier

Jak zachować się w windzie, zatłoczonym autobusie czy wirtualnej przestrzeni? Jak zrobić dobre wrażenie pierwszego dnia w pracy? Jak cieszyć się z uzyskania podwyżki, jednocześnie nie chwaląc się nią? Jeżeli mamy wątpliwości, w jaki sposób zachować się w tych i wielu innych sytuacjach, z pomocą i radami przychodzi „Sztuka bycia i obycia. Poradnik dla potrzebujących”. Książka Macieja A. Brzozowskiego w zupełnie nowej odsłonie z rysunkami Henryka Sawki już w księgarniach.

 

Z pozoru to niuanse, a grają naprawdę ważną rolę w relacjach społecznych, towarzyskich, sytuacjach bardziej i mniej oficjalnych. Teoretycznie prywatne kwestie, takie jak: niestaranny wygląd, bałagan w domu czy wygłaszanie poglądów w niekulturalny sposób, nie tylko nie świadczą o nas najlepiej, a nawet mogą kogoś urazić. Warto przyswoić sobie kilka praktycznych rad, aby nasze zachowanie i obycie stało się jak najlepszą wizytówką nas samych.

 

Jak się zachować, by wypaść dobrze? Czy ktoś jeszcze zadaje sobie to pytanie? Jesteśmy bardziej otwarci, wolni, bezpośredni, spontaniczni, oryginalni. Pielęgnujemy w sobie poczucie indywidualności i odrębności na tyle, by nie przejmować się konwenansami. Przestaliśmy dbać o szczegóły, detale. Zwłaszcza w czasach, kiedy do utrzymywania relacji między sobą ludzie często nie potrzebują bezpośredniego kontaktu – obywają się rozmową telefoniczną, e-mailem, wpisem w mediach społecznościowych. Nieświadomi podstawowych zasad savoir-vivre,u nie zwracamy uwagi na szczegóły w życiu codziennym i mamy problemy z tym, aby odpowiednio zachować się w sytuacjach ważnych i oficjalnych. Wcale nie musi tak być.

 

„Sztuka bycia i obycia”, dzięki praktycznym poradom, podpowiada, jak wybrnąć z każdej kłopotliwej sytuacji. Książka prezentuje uniwersalne zasady, dzięki którym zrobimy dobre wrażenie i unikniemy towarzyskich gaf. Maciej A. Brzozowski idzie znacznie dalej i przygląda się tym sferom, o które poszerzyło się współczesne życie społeczne, a którym nikt do tej pory tak wnikliwie się nie przyglądał – dobrym manierom w wirtualnym świecie.

 

Jak twierdzi autor: Nikt nie rodzi się doskonały i nikt nie umie już od kołyski zachowywać się właściwie w trudnej sytuacji. Każdy z nas, niezależnie od tego, skąd pochodzi, w jakim dorastał środowisku, czy z kim i gdzie pracuje, ma jakieś wątpliwości.

 

Porady Macieja Brzozowskiego zostały zilustrowane rysunkami Henryka Sawki, jednego z najbardziej cenionych w Polsce rysowników. Jego ilustracje to też trafne komentarze na temat współczesnych obyczajów.

 

Maciej A. Brzozowski – italianista, dziennikarz, tłumacz, współautor ksiażki „ABC dobrych manier” i „Dobre maniery. Krótki kurs dla użytkowników” oraz „Włosi. Życie to teatr” (Muza SA). Od lat prowadzi szkolenia z savoir-vivre’u i uważnie obserwuje zmieniające się obyczaje.

 

Henryk Sawka – ceniony polski rysownik i satyryk, łowca absurdów. Od ponad 30 lat bawi nas swoimi żartami. Na stałe związany z tygodnikiem „Newsweek”, jego rysunki publikowane były we wszystkich najważniejszych polskich tytułach prasowych, m.in. „Wprost”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Polska The Times”. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. „Złotej Szpilki” i „Złotego Medalu Satyrykonu”.

 

Autor: Maciej A. Brzozowski

Tytuł: „Sztuka bycia i obycia. Poradnik dla potrzebujących”

Ilustracje: Henryk Sawka

Data premiery: 26.04.2017 r.

Wydawnictwo: Muza SA

Liczba stron: 240

Cena: 32 zł

Kontakt dla mediów:

Paula Sztark

e-mail: p.sztark@businessandculture.pl

tel. 793 919 119

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.