Brak produktów w koszyku
Żurawinówka, nalewka z żurawiny
Żurawina to samo zdrowie. Zawiera w sobie wiele cennych witamin i soli mineralnych. Ma cudowne właściwosci lecznicze. Owoc żurawiny ma charakterystyczny cierpko – słodki smak.
Dosyć długo możemy przechowywać ją w lodówce – ok. sześciu tygodni, w zamrażalniku nawet rok. Ale kto by się bawił w przechowywanie :)
Z żurawiny możemy zrobić pyszny sok, idealny do herbaty. Możemy przerobić ją na konfiturę, która wspaniale smakuje z serami, pieczoną kaczką, pasztetem czy innym mięsem. Możemy również z żurawiny nastawić cudną nalewkę. Jej kolor jest pieknie czerwony, głęboki, a smak powalajacy.
Przepis na tę nalewkę podał mi Pan Paweł Graś. Bardzo dziękuję :)
*dostaję wiele uwag dot. podgrzewania zlanego płynu. Nie musicie tego robić. Tak jest w oryginalnym przepisie Pana Pawła. Jeśli obawiacie się o utratę cennych składników, dosypcie cukier, dolejcie spirytus i mieszajcie często całość.
*żurawinówka wychodzi słodka. Jeśli więc nie lubicie słodkich nalewek, użyjcie połowy cukru.
- 3 szklanki żurawiny
- pół litra wódki
- 2,5 szklanki cukru
- 0,25 l spirytusu
- Owoce myjemy i osuszamy na ręczniku papierowym, przebieramy, pozbywamy się listków i gałązek.
- Żurawinę mielimy w maszynce lub konkretnie rozgniatamy.
- Zalewy ją wódką i odstawiamy na 10 dni.
- Po tym czasie zlewamy cały płyn, pozostałe owoce odciskamy np. przez gazę.
- Zlany płyn lekko podgrzewamy, dodajemy do niego 2,5 szklanki cukru – mieszamy do rozpuszczenia.
- Płyn studzimy, a następnie dodajemy do niego spirytus. Wszystko odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie żurawinówkę przelewamy do butelek.
- Pozdrowienia :)
- Asia
ggustaw
atrasznie szkoda tych owoców…. Proponowałbym rozwiązanie alternatywne: 3 szklanki żurawin, 1 szklanka cukru, 3/4 litra wódki (lub – jeśłi ktoś woli trunek mocniejszy – 1/2 litra plus ćwiartka spirytusu). Czyste, przebrane owoce kroi się na pół każdy, zalewa wódką i zasypuje cukrem. Przez pierwszy tydzień codziennie trzeba butelką/słojem pomiąchać, co rozpuści cukier. Później – miąchanie wskazane co kilka dni. Po 3-4 tygodniach nalewka dostanie pięknej intensywnej barwy. Jeśli będzie zbyt wytrawna, można ją dosłodzić i odstawić na kolejnych kilka dni. I teraz najważniejsze: po zlaniu nalewki można spożyć owoce, i być może to jest jeszcze przyjemniejsze niż sama nalewka ;)))