Restauracja Bohemia – czeska kuchnia w Warszawie

Mamy dobre, jedzeniowe czasy. W sklepach półki uginają się od dobrych produktów, mamy dobre książki kucharskie, świetne blogi z przepisami kulinarnymi. Malo tego, od rana do nocy możemy jeść na mieście – od śniadania po kolację. Szukamy miejsc kultowych, smacznych, sprawdzonych i rzeczywistych, oryginalnych. A takim właśnie miejscem jest Restauracja Bohemia. To miejsce, w którym królują: czeska energia, czeskie smaki i… oryginalne, czeskie piwo. 

„Bohemia to nazwa historycznej krainy, graniczącej od zachodu z Saksonią a od wschodu z Morawami. Dziś w tym miejscu leżą piękne Czechy, które chcemy Wam pokazać od kuchni.”

Restaurację Bohemia znajdziemy w sercu Warszawy, na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła i Grzybowskiej. Wnętrze jest ogromne, z barem, otwartą kuchnią i unikalnym systemem tanków, który można podziwiać tuż przy wejściu. I choć wnętrze jest spore, mamy wrażenie przytulności. Restauracja jest piękna, tak po prostu. Miło i przyjemnie spędza się tam czas – czy to przy czeskim piwie czy czeskim winie – obowiązkowo jednak przy czeskim jedzeniu. Na czele restauracji stoją Agata Krystosik i Miroslav Rakowski.

***jedzenie***

Podczas kolacji podano nam:

 

*TATARÁK Z TOPINKU – to tatar wołowy, do którego podany był smażony, ciemny chleb. Chleb obowiązkowo należało potrzeć ząbkiem czosnku. Znam ten patent z wakacji, smak obłędny. 

*NAKLÁDANY HERMELIN – marynowany ser camembert jest pozycją obowiązkową dla każdego fana serów. To kapitalna przekąska do piwa, którą kochają wszyscy Czesi (i jak się okazuje Polacy również) :) Ser wraz z dodatkami zalewa się olejem i marynuje w słoju kilka dni. 

*PLZENSKÁ BULHARKA – kolejna dobra przystawka – pikantna, mięsna pasta

*ČESNEČKA – tradycyjna, czeska zupa czosnkowa – kocham ją!

*VEPRO KNEDLO ZELO – karkówka wieprzowa confit z kapustą duszoną i knedlikiem

*HOVÉZI GULÁŠ – gulasz wołowy ze świeżą cebulą i knedlikiem

*KNEDLIK S POVIDLY – drożdżowy knedlik z powidłami, sosem i makiem

To tylko część karty Restauarcji Bohemia. Dania doskonale komponują się z czeskimi winami i piwami, którym nie sposób nie poświęcić uwagi. Co też właśnie teraz uczynię, bo prawda jest taka, że jeśli już piwo ktoś lubi czy nawet kocha, to skrycie marzy o dobrym, czeskim trunku.

***piwo***

“W Restauracji Bohemia umieszczonych jest pięć miedzianych tanków, który każdy może pomieścić 500l niepasteryzowanego piwa. Przyjeżdża ono prosto z browaru w Pilźnie w czasie nie dłuższym niż 48 godzin. Piwo jest transportowane w tankach mobilnych, w stałej temperaturze 4-6⁰C. Z racji, że jest to produkt niepasteryzowany, data jego przydatności jest ściśle określona i zakłada, że piwo może leżakować zamknięte w tanku przez trzy tygodnie. Od momentu kiedy otwierany jest nowy tank, barman ma 7 dni na to aby wylać piwo. Tanki z piwem są stale chłodzone, tak by utrzymywać temperaturę w granicach 4 – 6 ⁰C. Piwo w nich zgromadzone, umieszczone jest w plastikowym worku. Dzięki temu piwo od momentu uwarzenia w browarze , do momentu otworzenia kranu za barem nie ma styczności ani z powietrzem ani ze światłem, co wpływa na jego wyjątkowy smak świeżość i gwarantuje wysoką jakość.

Gaz jaki jesteśmy w stanie wyczuć w piwie jest naturalnym produktem powstałym w procesie warzenia piwa, w wyniku rozpadu cukrów na alkohol i dwutlenek węgla. Dlatego po wypiciu kilku piw z tanka nie odczuwa się ciężkości jak w przypadku zwykłych piw z gazem dodawanym osobno. 

Jednak wysokiej jakości produkt, zaprezentowany w nietuzinkowy sposób byłby niczym gdyby nie Tapster. W potocznym nazewnictwie jest to barman, który dba o najwyższą jakość serwowanego piwa. W Prazdroju w Pilźnie zwykło się mawiać, że to „ Browar piwo warzy ale to barman je tworzy”. W tych krótkich słowach zawiera się istota pracy Tapstera, oraz jego ogromna rola. W Restauracji Bohemia możemy zobaczyć jak przygotowuje on z ogromną starannością kufle, myje je ręcznie w specjalnie do tego przeznaczonym płynie który przywożony jest z Czech i odkłada do wanny z zimną wodą. Dzięki temu chłodzi kufel do temperatury podania piwa czyli 7⁰C. W takiej temperaturze Pilsner Urquell smakuje najlepiej. A piwo po nalaniu do idealnie umytego i schłodzonego kufla nie doznaje „szoku” i nie pieni się stąd smak piwa jest dokładnie taki jak prosto z browaru.

Tylko w trzech Restauracjach w Polsce (Restauracja Bohemia, Restauracja Česká Warszawa, Restauracja Česká Wrocław) znajdują się specjalnie zaprojektowane i dostosowane bary do tego typu serwowania piwa.

W restauracji Bohemia Niepasteryzowany Pilsner Urquell serwowany jest na kilka czeskich sposobów (Hladinka, Cochtan, Mliko, Snyt).

Čochtan bez piany będzie mocno goryczkowy, orzeźwiający i wytrawny w smaku.

Hladinka dzięki wysokiej pianie prezentuje idealny balans pomiędzy słodyczą a goryczką.

Mlíko zaś jest najłagodniejszą w smaku wersją Pilsner Urquella o bardzo niskim poziomie nagazowania.

Teraz Česká – to piwo rzezane lub rżnięte i powstaje z dwóch gatunków piwa ciemnego Kozel Černý i jasnego Pilsner Urquell. Jest to z pewnością  największy hit w restauracji. Oba te piwa w połączeniu tworzą dwie idealnie oddzielone warstwy, ciesząc przy tym podniebienie i oko.

 

 Jeśli kochacie  dobre piwo i oryginalną kuchnię, wybierzcie się do Restauracji Bohemia!

 RESTAURACJA BOHEMIA

Al. Jana Pawła II 23 

00-854 Warszawa 

e-mail: biuro@restauracjabohemia.pl
tel. 602 666 444
*fot. Angela Laskowska i Ania Kosterna Kaczmarek

 

 
 

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.