Książki na Jesień

Tegoroczna jesień rozpieszcza nas nie tylko pięknym słońcem. Liście drzew zmieniają kolor, na rynkach drewniane półki uginają się od korzeniowych warzyw. Nastał czas parzenia naparów, palenia świeczek i utulania się kocem. A najlepszym do tego dodatkiem będą dobre książki. dziś przedstawiam kilka propozycji, które umilą Wam ten jesienny czas.

Czekam jeszcze na dostawę “Chłopek”, ale na pierwszy rzut idą “Ziemianki” Marty Strzeleckiej. “Ziemianki – co Panie z dworów łączyło z Chłopami” – to cały tytuł książki. Ciągnie mnie do takich historii jak do pieczonych buraków, które upieczone wraz ze skórką zachowują w sobie cała słodycz. To chyba za sprawą moich rodzinnych opowieści – o Babci Ani, Jej gospodarstwie i ciężkiej pracy.

Książka opowiada historię Szkoły w Nałęczowie, która działała w pierwszej połowie XX wieku. Szkoła była powadzona przez Ziemianki. Nauczały one Chłopki m.in. fachowego prowadzenia gospodarstwa. Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole. Ziemianki opisują jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej oraz o tym jak kobiety wspierały się nawzajem. Jest to opowieść o dawnych podziałach klasowych i trudnej drodze do emancypacji.

TYTUŁ: “Ziemianki” Marty Strzeleckiej. “Ziemianki – co Panie z dworów łączyło z Chłopami”

AUTOR: Marta Strzelecka

WYDAWNICTWO: Marginesy

Książkę kupisz tu: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133801/ziemianki

Druga książka, również wydana przez Wydawnictwo Marginesy to książka o tytule “DWURNIK Robotnik Sztuki” napisana przez Małgorzatę Czyńską. Kto nie zna Dwurnika ten niech szybko nadrobi zaległości. Jego obrazy i twórczość zachwycają. Mam wrażenie, że są motywem apaszek, notesów i spinek do mankietów. To charakterystyczne i ujmujące malarstwo, które zapada w pamięć i chowa się w duszy na zawsze.

Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, enfant terrible świata sztuki. Ulubieniec mediów, przewrotny prowokator, wnikliwy obserwator Polski i Polaków. Zasłynął cyklami Podróże autostopemWarszawaRobotnicy iSportowcy. Chłopak z prostej rodziny, bez żadnych artystycznych tradycji czy koneksji, czuł, że malarstwo to jego przeznaczenie. Przy okazji okazało się ratunkiem przed wykolejeniem się. „Gdybym nie miał tej pasji, potrzeby, żeby jeszcze trochę pomalować, porysować, to pewnie bym się zmarnował…” – mówił.

Z Małgorzatą Czyńską chciał rozmawiać o życiu i o sztuce. Wspominał awanturniczą młodość w podwarszawskim Międzylesiu, lata studiów w Akademii Sztuk Pięknych czy pierwsze wyjazdy zagraniczne. Dzielił się historiami o brutalnej wojennej rzeczywistości, kontaktach z peerelowską władzą, zaangażowaniu w politykę, ale i o pierwszych młodzieńczych zauroczeniach, pijackich ekscesach, sławie i pieniądzach. Opowiadał też o swoim warsztacie, kolorach, o fascynacjach i mistrzach – od Delacroix przez Nikifora aż po Hoppera. 

O sztuce potrafił mówić trzeźwo, bez egzaltacji, ale przebijająca z jego słów pasja, nie pozwalała wątpić, że twórczość stanowiła treść jego życia. Mawiał, że jest robotnikiem sztuki. Był nim bez dwóch zdań.

TYTUŁ: “DWURNIK Robotnik Sztuki”

AUTOR: Małgorzata Czyńska

WYDAWNICTWO: Marginesy

Książkę kupisz tu: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133803/dwurnik?idcat=0

“ADAPTOGENY” – to książka napisana przez Melissa Petitto.

Jest mi wyjątkowo blisko do ziół i naturalnego dbania o duszę i ciało. Od lat rodzinnie pijemy zioła, rumianek towarzyszy nam każdego ranka. Na końcu tego wpisu podzielę się z Wami moim czarodziejskim naparem, który ratuje nas przed zimnej i infekcjami. Dlatego właśnie polecam tę książkę, bo opowiada o tym jak wskoczyć na wyższy poziom dbania o swój organizm – i to zupełnie naturalnie.

Poznaj naturalną moc leczniczych roślin, które wspierają odporność, redukują stres i poprawiają zdolności intelektualne. Adaptogeny to budzące coraz więcej zainteresowania nietoksyczne rośliny, charakteryzujące się wyjątkowym wpływem na ludzkie ciało i umysł – niwelują skutki stresu oraz wspomagają adaptację organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Nie są one magicznym lekiem na wszelkie dolegliwości, lecz fundamentem zdrowia i holistycznym wsparciem tak dla ciała, jak i umysłu. Adaptogeny były z nami od zawsze, lecz dopiero od niedawna zaczynamy dostrzegać ich potencjał.

Adaptogeny Melisy Petito to przewodnik przedstawiający ponad 50 najpopularniejszych adaptogenów oraz podający pyszne, bogate w składniki odżywcze przepisy pomagające funkcjonować „z wyższą częstotliwością”.

TYTUŁ: “Adaptogeny”

AUTOR: Melissa Petitto

WYDAWNICTWO: GW FOKSAL

Książkę kupisz tu: https://www.gwfoksal.pl/adaptogeny-melissa-petitto-skuceeab57d56d1f40e5e30.html

I na koniec – moja miłość <3

Z całego serca polecam Wam moja książkę “Nalewki” Nazywana jest albumem – to za sprawą pięknych fotografii, w które włożyłam całe serce. Książka zawiera przepisy na nalewki, likiery, koktajle, a także syropy. To zbiór moich ulubionych nalewek i likierów. Każdy jeden został przygotowany i sfotografowany w moim Studiu. Jestem pewna, że Imbirówka, Śmietankówka czy syrop Lady Grey podbiją Wasze ciała i serca :) To ponad 60 doskonałych przepisów i pięknych zdjeć.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Zwierciadło, a Redaktorką Prowadząca jest Edyta Woźnica <3

TYTUŁ: “Nalewki”

AUTOR: Joanna Matyjek

WYDAWNICTWO: Zwierciadło

Książkę kupisz tu: https://sklep.zwierciadlo.pl/produkt/ksiazki/kuchnia-i-diety/nalewki#

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.