Brak produktów w koszyku
Nalewka z jarzębiny
Jest i ona – pełna zdrowia jarzębina. Czy wiecie, że jarzębina zawiera dwa razy więcej karotenu niż marchewka?
Z jarzębiny warto przygotować nalewkę. Przepis na nalewkę z jarzębiny mam sprawdzony – dostałam go od Pana Huberta.
Nalewkę z jarzębiny oraz wiele innych nalewkowych przepisów znajdziecie również w mojej książce, która do kupienia jest TU oraz w kioskach :)
- *składniki na 2-3 butelki
- 1 kg owoców jarzębiny
- 1 l spirytusu 80%
- 150-300 g cukru
- woda
- Dojrzałe (nieuszkodzone) owoce jarzębiny wkładamy na całą dobę do zamrażarki, a następnie sparzamy wrzątkiem, osuszamy, przekładamy do słoja i zalewamy spirytusem.
- Tak przygotowane owoce w słoju odstawiamy na 4-5 miesięcy w miarę słoneczne miejsce.
- Po tym czasie zlewamy nalew.
- Na 1 l nalewu przygotowujemy 870 ml wody zagotowane z odpowiednią ilością cukru (w zależności od preferencji smakowych: wytrawna, półsłodka, słodka).
- Wodę z cukrem studzimy i łączymy z nalewem.
- Całość odstawiamy na 4-6 tygodni.
- Po tym czasie nalewkę filtrujemy i rozlewamy do butelek.
- Odstawiamy na 6 miesięcy.
Marcin
Taka mała uwaga: po dwóch tygodniach maceracji nalew był przyjemnie kwaskowaty. Dziś spróbowałem po kolejnych dwóch tygodniach i nalew zrobił się nieprzyjemnie gorzki. Zrobiłem zatem interwencyjne zlanie i połączyłem z syropem. Dam znać jak się smak wyklaruje. O ile w ogóle się wyklaruje. Ostatnio z coraz większym dystansem podchodzę do wydłużonych czasów maceracji (po parę miesięcy), bo owoc zaczyna oddawać nie tylko kolor i dobry smak, ale całą resztę mniej przyjaznych substancji, które psują smak całości goryczą. Myślę, że lepszym pomysłem na esencjonalną nalewkę będzie wstawienie nalewu i zalewanie nim co kolejne dwa tygodnie kolejnych partii owoców uprzednio zamrożonych ??? Pozdrawiam